Now we’re making our own bread I thought it’d be worth working out how much cheaper / more expensive it is than just buying standard wholemeal bread.

So here’s the standard pricing of all the ingredients – I haven’t started looking for cheap bulk supplies yet so these are just from Sainsbury’s.

310 ml semi-skimmed milk 20.77p
225g Strong White Bread Flour 10.35p
225g Strong Wholemeal Bread Flour 14.85p
1 tsp salt 0.2p
3 tsp sugar 1.49p
25 g butter 7.5p
2x7g sachets of dried yeast 19.75p
Electricity 3.14p
Total 78p

So in total it costs 78p, which is about the same price as a Sainsbury’s wholemeal loaf. Cost wise then it doesn’t make much difference – as long as you’re not making a separate journey to buy your bread, as once you start your car up the cost difference would be substantial!

I’ll keep doing it because it tastes great, means we never run out, and it’s a good skill to have learnt for leaner times. I might also look for cheaper bulk ingredients.

Advertisements